Szukaj w serwisie

200 firm, 60 sztuk trzody, drobny inwentarz i pokaz maszyn

Poniedziałek, 02 sierpień 2010 / kategoria: Imprezy krajowe / źródło: Pałuki nr 963 (30/2010)

Już niecały miesiąc został do XIV Pałuckich Targów Rolnych i VIII Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Impreza zorganizowana zostanie 21 i 22 sierpnia i odbywać się będzie jak zwykle nad Jeziorem Czaplem w Żninie.

Ponieważ na miejscu placu stanowiącego wybieg w latach ubiegłych został wybudowany orlik, wystawa zwierząt będzie w tym roku przy ulicy Szkolnej. Nieco za kawiarnią Parkowa, na działce Urzędu Miejskiego powstaje utwardzony plac na potrzeby wszystkich imprez, które będą się odbywały nad jeziorem, w tym dla Pałuckich Targów Rolnych.

30 lipca będzie wiadomo, ilu hodowców trzody chlewnej będzie wystawiać swoje zwierzęta. Marek Mońko z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej zapowiada, że około 18 hodowców zaprezentuje około 60 świń. Wystawa zwierząt będzie wielkością przypominała tę, jaka organizowana jest w Minikowie.

- Około 60 procent hodowców, którzy przybywają na targi do Żnina pokrywa się z tymi, którzy prezentują swoje zwierzęta w Minikowie - powiedział Marek Mońko. - Zwierzęta będą oceniane jak co roku w sześciu kategoriach. Nastąpią jednak dwie poważne zmiany. Pierwsza z nich to taka, że w każdej kategorii oprócz czempiona będą także wyłaniane dwa wiceczempiony, a nie po jednym, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. W tym roku rozszerzamy też skład komisji oceniającej. Przewodniczącym będzie profesor Wojciech Kapelański z UTP w Bydgoszczy.

Rok temu ogólnopolska wystawa trzody chlewnej w Żninie odbywała się zamiast Polagry, na którą ministerstwo obcięło środki. - Żnin podjął się rok temu organizacji imprezy ogólnopolskiej i bardzo dobrze ją przeprowadził - mówi Marek Mońko.Teraz w Poznaniu powrócono do organizacji wystawy ogólnopolskiej, więc w Żninie odbędzie się ekspozycja regionalna, w której zaprezentowane zostaną zwierzęta hodowców z województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. - Pogranicze województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego to idealne miejsce na taką wystawę. W tych dwóch województwach jest największe skupisko hodowców trzody chlewnej - na 15.500 loch, jakie hoduje się ogółem w Polsce, w tych dwóch województwach jest 7.200, więc niemal 50 procent. Kto przyjdzie na wystawę trzody, ten nie tylko popatrzy, ale i skosztuje mięsa wieprzowego, będziemy bowiem przeprowadzali degustacje - zachęca Marek Mońko. - Proszę sprawdzać w programie godziny i przychodzić do nas.

W tym roku na Pałuckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych organizatorzy nie planują ekspozycji krów. Już rok temu zaplanowano pokazy krów mlecznych co dwa lata. W tym roku organizatorzy przymierzali się do wystawy krów mięsnych. Jednak nie odbędzie się ona ze względów finansowych. - Wskutek postulatu opozycyjnych radnych, aby miasto Żnin z targów czerpało zyski, z pracy w komitecie organizacyjnym Pałuckich Targów Rolnych, a co za tym idzie - z finansowania ustawienia kojców dla trzody i zagród dla krów zrezygnował Marian Słomkowski z rogowskiej firmy „Eko-Rol" - wyjaśnia Dominik Księski. - Wycofanie się tej firmy z organizacji Pałuckiej Wystawy Zwierząt spowodowało zaniechanie wystawy krów mięsnych, reszta wystawy odbędzie się dzięki środkom z Funduszu Promocji Trzody Chlewnej oraz Urzędu Marszałkowskiego. Marian Słomkowski był pomysłodawcą Wystawy Zwierząt Hodowlanych i jego firma, która ponosiła przez siedem lat znaczne koszta, ma wielkie dla Żnina zasługi; jestem im bardzo wdzięczny za tyle lat współpracy.

Na targach odbędzie się także Wystawa Drobnego Inwentarza współorganizowana przez Bydgoskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Tradycyjnie prezentowane będą gołębie, króliki, szynszyle i drób.

- W tym roku swoje zwierzęta będzie prezentować około 40 wystawców - powiedział Joachim Hinze. - Przybędą oni do Żnina z całego regionu kujawsko-pomorskiego, a także z regionu szczecińskiego. Oceny zwierząt będą dokonywać naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w Balicach. Wiemy już na pewno, że tegoroczna wystawa drobnego inwentarza będzie większa niż w ubiegłym roku i będą prezentowane na niej unikalne w skali kraju zwierzęta, między innymi unikalne egzemplarze kur ozdobnych, a także nowość: gęsi i kaczki.

Na wystawie przemysłowej podczas dwóch dni targowych zaprezentuje się około 200 wystawców przemysłowych. - Stoiska swoje będą miały firmy z różnych branż, począwszy od maszyn, pasz, nawozów, poprzez ogrodnictwo, a na budownictwie skończywszy - mówi Marek Olejnik, który zajmuje się przyjmowaniem zgłoszeń na targi. - Spodziewamy się około 20.000 zwiedzających. Wiele będzie nowych firm, które dotąd na naszych targach się nie wystawiały. Te które swe stoiska mają co roku, przygotowują nowości. Gdy rozmawiam z wystawcami, często słyszę, że przyjeżdżają tam, gdzie mają swoich klientów. Napływ pieniędzy unijnych na wieś sprawił, że jest to bardzo atrakcyjny i dynamicznie rozwijający się rynek. Żnińskie targi wychodzą naprzeciw potrzebie kontaktu producenta i dystrybutora z klientem. Ci, którzy wprowadzają coś nowego na rynek wiedzą, że jeśli nie będą agresywnie wchodzić ze swymi produktami w oczy rolnikom, nie sprzedadzą ich.

Czternaste Pałuckie Targi Rolne rozpoczną się w sobotę 21 sierpnia 2010 o 11.00.

 

Źródło: Pałuki nr 963 (30/2010)
Autor: Magdalena Kruszka
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Kategorie:

Agro News / Imprezy krajowe / Nowości rynkowe / Imprezy zagraniczne / Konferencje
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone