Szukaj w serwisie

Chcesz uniknąć problemów z trawnikiem z zeszłego sezonu? Postaw na odpowiedni sprzęt!

Niedziela, 28 luty 2021 / kategoria: Agro News
obrazek aktualności
Chcesz uniknąć problemów z trawnikiem z zeszłego sezonu? Postaw na odpowiedni sprzęt!

Zakładając trawnik mamy nadzieję, że będzie zawsze zachwycał nasze oczy i będzie „zielonym dywanem". Niestety realia okazują się inne, zwłaszcza jeśli nasza gleba nie jest odpowiednio zasobna dla trawnika, to znaczy ma nieodpowiedni odczyn, czy jest bardziej zbita i twarda. Do tego dochodzą pojawiające się chwasty, żółknięcie źdźbeł, konieczność częstego koszenia, pojawianie się pustych miejsc na trawniku po zimie. Jeśli chcesz uniknąć problemów z trawnikiem, musisz postawić na odpowiedni sprzęt. Doradzimy, co będzie niezbędne.

Wąż ogrodowy z końcówkami zraszającymi rozwijany z wózka

Posiadanie zwykłego węża ogrodowego poprowadzonego z przyłącza wody w piwnicy czy też niewielkiego kraniku zainsalowanego na zewnętrznej ścianie domu gwarantuje dostęp do wody z instalacji, niemniej nie zawsze jej ciśnienie jest odpowiednie. Jeśli po uruchomieniu węża długo musisz czekać aż woda zacznie wypływać, a do tego jej strumień jest kiepski i przerywany, to powinieneś po pierwsze sprawdzić szczelność węża. Wszelkie nieszczelności będą powodować, że woda będzie wypływała w mniejszej ilości i pod mniejszym ciśnieniem. Ponadto istotne znaczenie ma to czy waż w aluminiowy czy stalowy w oplocie z tworzywa sztucznego rozwiaja się prawidłowo to znaczy nie powstają zagięcia, przez które woda ma gorsze ujście. Na pewno długość węża powinna być odpowiednio dopasowana do Twojego ogrodu. Przyda się również wózek do węża ogrodowego, z którego wygodnie się go rozwija, podlewając poszczególne części trawnika i nie trzeba ciągnąć na siłę ciężkiego węża za sobą. Kolejną ważną kwestią jest ciśnienie wody. Jeśli stale jest z nim problem przy pracach ogrodowych, to konieczne może być zainstalowanie w piwnicy czy kotłowni zestawu hydroforowego, dzięki któremu będzie ono utrzymywane na odpowiednim poziomie. Na pewno ważne są także różne końcówki zraszające gwarantujące dobranie strumienia wody do potrzeb. Generalnie oczywiście lepiej jeśli trawnik podlewa się bardziej obficie, zwłaszcza na początku, bo później jego zalewanie też może przynieść szkodę czy nawet gnicie trawnika, zwłaszcza, jeśli nie zadbasz o odpowiedni drenaż i tu dochodzimy do kolejnego niezbędnego sprzętu, czyli wertykulatora i aeratora w jednym.

Wertykulator i aerator - pozwoli pozbyć się suchych źdźbeł, a także napowietrzyć trawnik

Jeśli masz wrażenie, że w zeszłym sezonie robiłeś wszystko, dbałeś o nawożenie w odpowiednich terminach przy użyciu nawozu długodziałającego bądź też sezonowego, a także regularne podlewanie i koszenie, a mimo to trawnik jakoś nie chciał się ładnie zazielenić w niektórych miejscach suszył się a w innych rósł bardziej bujnie, to powodem mogła być źle napowietrzona gleba. Aerator umożliwia jej nakłuwanie przez co zarówno woda, jak i składniki odżywcze mogą wnikać w głąb gruntu. Taki sprzęt jest na pewno niezbędny na glebach gliniastych, które są twarde i zbite, ale przyda się również na tych gliniasto- piaszczystych. Używanie zwykłych grabi do zbierania suchej trawy sprawia, że to pracochłonne zajęcie, a jednocześnie przy okazji niszczy się nieco zielony trawnik. Dlatego warto zainwestować w wertykulator, który skutecznie zbiera martwą darń po zimie i umożliwia dalsze prace ogrodowe.

Szybki wzrost trawnika? Postaw na kosiarkę spalinową

Niewątpliwie z koszeniem średniej wielkości trawnika poradzi sobie dobrej jakości kosiarka spalinowa. Mocna, niezawodna i łatwa w obsłudze - tak można ją określić. Oczywiście trzeba odpowiednio dobrać moc oraz pamiętaj o uzupełnieniu oleju po zimie. Po sezonie należy go utylizować w odpowiedni sposób. Kosiarki spalinowe pozwalają na koszenie bez użycia dużej siły, powinny mieć solidne i nie zacinające się noże tnące. Warto wybrać także model wyposażony w pojemnik na skoszoną trawę, co znacznie ułatwia pracę. Największą zaletą jest brak konieczności ciągnięcia za sobą kabla co zwiększa komfort i bezpieczeństwo. W przypadku rzadszego koszenia warto wybrać urządzenie o większej mocy.

Żółknięcie trawy albo jej gnicie? Być może to niewłaściwe PH, przenawożenie albo niedokładne usunięcie liści przed zimą

Trawa żółknie kiedy nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych albo też jej nadmiar. Zatem bez jej zbadania nie stwierdzisz tego co jej dolega na pierwszy rzut oka. Warto zatem zbadać PH trawy, można nawet oddać próbkę gleby do badania, by poznać jej skład. Jeśli okaże się, że PH jest zbyt wysokie, to konieczne może być kompostowanie trawnika, a jeśli jest zbyt kwaśne, to warto przeprowadzić wapniowanie. Trzeba ściśle trzymać się zaleconych dawek, aby nie poczynić więcej szkód niż pożytku. Czasem za żółknięcie odpowiada również mocz zwierząt i wtedy trzeba go po prostu napowietrzyć i solidnie podlać, aby nadmiar azotu wniknął w głąb gleby, podobnie rzecz ma się z przenawożeniem. Jeśli niedokładnie uprzątnąłeś trawnik przed zimą, to może okazać się, że liście spowodowały jego gnicie. W tym przypadku trzeba pozbyć się pleśni śniegowej, a także zaatakowanej darni. W tym miejscu po zastosowaniu odpowiedniego środka chemicznego, możemy w pustych miejscach wysiać nową trawę.

Problemy z trawnikiem mogą zostać zażegnane, jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt. W przypadku większego trawnika warto postawić na kosiarki spalinowe z koszem na skoszoną trawę. Dzięki temu koszenie stanie się przyjemną pracą.


Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Kategorie:

Agro News / Imprezy krajowe / Nowości rynkowe / Imprezy zagraniczne / Konferencje
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone