FELDTAGE 2010 – Dni Pola koło Hanoweru
DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) organizuje co dwa lata Dni Pola (FELDTAGE). Tegoroczna impreza odbyła się w dniach 15-17 czerwca w miejscowości Bockerode pod Hanowerem i zgromadziła ponad 260 wystawców z całej Europy.
Bardzo ważnym elementem targów jest konkurs technologii uprawy pszenicy oraz rzepaku ozimego. MODR Warszawa reprezentowany przez Oddział Poświętne w Płońsku był jedynym oficjalnym wystawcą z Polski, który uczestniczył w konkursie uprawy pszenicy ozimej po raz szósty oraz rzepaku ozimego w którym uczestniczymy po raz pierwszy. W tym roku zaprezentowaliśmy w konkursie technologii uprawy pszenicy ozimej dwie odmiany: Muszelka ( firmy Danko) w konkursie technologii ekonomicznej oraz odmianę Bamberka (firmy HR Strzelce) w konkursie technologii innowacyjnej. W technologii uprawy rzepaku ozimego zaprezentowaliśmy odmianę Ladoga z firmy Limagrain. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po zbiorze roślin. Jest to doświadczenie ścisłe prowadzone według określonej metodyki. Środki ochrony roślin i nawozy dobierane są tylko z wykazu udostępnionego wszystkim uczestnikom przez organizatora. Zebrany plon jest oceniany pod względem wydajności, jakości i uzyskanej ceny sprzedaży. Z drugiej strony liczony są wszystkie koszty prowadzonej technologii. Ranking prowadzony jest głównie wg uzyskanej nadwyżki bezpośredniej, jak również uzyskanego plonu i jakości ziarna.
Udział w konkursie bierze udział 12 firm z 8 krajów: Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Szwajcarii, Czech i Polski.
Prowadzenie naszych technologii odbywa się głównie „na odległość" co jest bardzo trudne i nieporównywalne do pozostałych uczestników którzy z reguły często wizytują poletka. Mimo wszystko nasze technologie zajmowały w poprzednich latach bardzo dobre pozycje od 3 do 8 miejsca na 13 technologii pod względem wysokości nadwyżki bezpośredniej a odmiana Zyta zajęła nawet pierwsze miejsce pod względem jakości. Prowadzenie technologii odbywa się cały rok gospodarczy: zaczynamy od wyboru odmiany, kontaktów z hodowcą udostępniającym materiał nasienny potem wysyłamy zgłoszenie uczestnictwa. Wszystkie zalecenia od ilości wysiewu, poprzez ochronę łanu i nawożenie wysyłamy w postaci zleceń pisemnych przez cały okres wegetacji. Zwieńczeniem prac jest prezentacja technologii podczas FT na poletkach demonstracyjnych. Poletka z doświadczenia ścisłymi nie są udostępniane do zwiedzania.
Podczas Feldtage uczestnicy znajduję się przy swoich poletkach demonstracyjnych i udzielają informacji zwiedzającym. W tym roku szczególnie dużo było rolników z Polski. Najczęściej przyjeżdżały grupy zorganizowane prawie ze wszystkich województw. Indywidualnie przyjeżdżali rolnicy głównie z województwa: zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Stoisko MODR O/Poświętne odwiedzili też przedstawiciele polskich czasopism rolniczych: Top Agrar Polska z grupą rolników; redaktorzy z Nowoczesnej Uprawy, a także pracownicy COBORU i IOR.
Autor: Ewa Strzeszewska/MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone