Innowacje w pszczelarstwie, czyli jak dziś bartnicy mogą ułatwić sobie pracę
Pszczelarstwo to branża, która praktycznie cały czas się rozwija. Innowacyjne technologie, a także nowe urządzenia i gadżety są produkowane po to, by praca w pasiece stała się łatwiejsza. Miodarki czy odstojniki znane są powszechnie, ale na rynku jest też wiele nowości, o których nie każdy jeszcze słyszał lub słyszał niewiele. Jakie nowoczesne rozwiązania wspierają dziś prace w pasiekach?
Praktyczne urządzenia - innowacje technologiczne
Jeśli pszczelarstwo to dla ciebie główne źródło dochodu lub aspirujesz do tego, by takim się stało, to z pewnością zainteresujesz się nową, automatyczną linią do wirowania miodu. To nowoczesna odsłona miodarki, której wydajność wynosi aż 5-8 ramek na minutę! W skład wyposażenia wchodzą: miodarka horyzontalna, radialna mieszcząca 52-80 ramek ze sterownikiem automatycznym, podajnik z wózkiem załadowczym, pneumatyczny wyrzutnik ramek czy automatyczna odsklepiarka z automatycznie podgrzewanymi nożami. To potężne urządzenie z pewnością przyda się tym wszystkim, którzy chcą sprzedawać miód na dużą skalę i rozwijać swoją pasiekę.
Kolejne urządzenie, na które warto zwrócić uwagę to podgrzewacz do korpusów wykonany z nierdzewnej stali. Do czego się przyda? Oczywiście do miodobrania. Korpusy przed odsklepieniem i wirowaniem muszą być odpowiednio rozgrzane. W tym celu wystarczy je położyć na urządzeniu i odczekać kilka godzin. Zdaniem pszczelarzy podgrzewacz sprawdza się także jako dekrystalizator oraz dehydrator miodu.
Aby ułatwić sobie pracę, warto rozważyć zakup osuszacza miodu. Jego rola polega na usunięciu nadmiaru wody z miodu poprzez jej odparowanie, zapobiegając w ten sposób fermentacji. To doskonały sposób na uratowanie niedojrzałego miodu. Część urządzeń tego typu służy zarówno do kremowania, jak i osuszania miodu, pozostałe przeznaczone są tylko do osuszania.
Chciałbyś przyspieszyć prace przy przepompowywaniu oraz kremowaniu miodu? W dużych oraz średnich pasiekach sprawdzi się urządzenie ssąco-tłoczące o mocy 400 V w wersji kompaktowej. Dodatkowo urządzeniem można przepompowywać wodę oraz inwert cukrowy.
Kolejne, innowacyjne urządzenie to wirówka do odsklepin wykonana z nierdzewnej, kwasoodpornej stali. Dotychczas wykorzystywane były wytłaczarki oraz inne, podobne urządzenia, które wspierały oddzielanie miodu i odsklepin w sposób mechaniczny. Wirówka to urządzenie znacznie skuteczniejsze, które pozwala uzyskać satysfakcjonujące rezultaty w znacznie krótszym czasie.
Jak zagospodarować wosk w dużej pasiece? Dobrym pomysłem jest produkcja świec. Aby móc ją rozpocząć potrzebne jest urządzenie do wytopu wosku do produkcji świec z płaszczem wodnym oraz izolowaną pokrywą. Znane powszechnie są także topiarki do wosku ze stołem do odsklepiania, topiarki parowe, słoneczne oraz inne modele.
Nowością, o której trzeba wspomnieć, są też mini topiarki do wosku z płaszczem wodnym oraz izolowaną pokrywą z zestawem wieszaków służących do produkcji świec. Te niewielkie urządzenia z mocą grzałki 2kW nadają się idealnie do wykorzystania w mniejszych oraz średnich pasiekach. Nowością są także topiarki do wosku na bazie odstojnika, które mogą być wyposażone w wytwornicę pary, perforowany kosz czy palnik gazowy.
Zmiany w infrastrukturze
Prace pasieczne obejmują wiele innych czynności poza miodobraniem i także ich wykonywanie można usprawnić dzięki wsparciu nowoczesnych technologii. Przykładowo ule wielkopolskie 12-ramkowe są dość ciężkie, dlatego dla własnej wygody do ich transportu przyda się wózek pasieczny. To doskonały sposób, aby podnosić i oczywiście przewozić dowolną liczbę korpusów lub nawet cały ul. Do wyboru są zarówno proste, jednoosiowe pojazdy z podnośnikiem, jak i pojazdy elektryczne zwane melexami.
W infrastrukturze pasiecznej nieocenione znaczenie mają także chłodnie. Śmiało mogą posłużyć one do bezpiecznego przechowywania plastrów pszczelich, jak i gotowego już miodu.
Warto także zwrócić uwagę na ule pszczele styropianowe z dennicą higieniczną np. ul. ostrowskiej. To duża zmiana w stosunku do prostych, drewnianych uli pszczelich. Dotychczas można było kupić samą dennicę higieniczną. Dlaczego warto ją mieć? Przede wszystkim pomaga w utrzymaniu higieny w ulu, a także wspomaga kontrolę porażenia rodziny pszczelej pasożytem Varroa destructor.
Nowe technologie w pszczelarstwie
Pasieki z nowoczesnym zapleczem stopniowo zdobywają rynek, adaptując innowacje do swoich potrzeb.
Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie danego urządzenia, warto zadać sobie kilka pytań:
1. Czy nasza produkcja jest opłacalna?
2. Czy jesteśmy odpowiednio wyspecjalizowani?
3. Czy nasza pasieka jest konkurencyjna i ekonomicznie niezależna?
4. Jak zwiększyć podaż produktów?
Dużym problemem w pasiekach jest wciąż warroza. W związku z tym zalecane jest stosowanie leków, które nie będą powodowały strat wśród owadów, nie obniżą ich wydajności oraz nie spowodują zanieczyszczenia pszczelich produktów.
Nowoczesna gospodarka pasieczna winna być prowadzona na ramkach, które w korpusie gniazdowym oraz w magazynie miodowym są identyczne. Ramki do uli będzie można często wymieniać, a tym samym utrzymać higienę w gnieździe. Ta praktyka ponadto ułatwi prowadzenie rodzin w okresie rojowym.
Jak sprawić, by wzrosły nasze szanse sukcesu w pszczelarstwie? Powszechne praktyki to wybrakowanie słabych rodzin oraz zawężenie gniazda rodzin produkcyjnych. Istotne jest także pilnowanie terminów karmienia pszczół zimą, do czego wykorzystuje się podkarmiaczkę ramkową lub innego typu, stosowanie środków ochrony przed warrozą czy dbałość o higienę w gnieździe.
W nowoczesnej pasiece szczególnie zwraca się uwagę na młode rodziny oraz wpływ matek pszczelich. Same matki powinno się wymieniać średnio co 2 lata, by zwiększyć wydajność rodzin, ich jakość i obniżyć stopień porażenia warrozą.
Rozwój na wyciągnięcie ręki
Jeśli prowadzisz pasiekę tylko dla swoich potrzeb, to niekoniecznie musisz planować kosztowne inwestycje. Jeśli jednak nastawiasz się na dochód, dobrym sposobem będzie zakup nowych urządzeń oraz dbałość o powiększanie pasieki. Potencjał rozwoju dzięki dzisiejszym rozwiązaniom jest naprawdę duży.
Zobacz pełną ofertę artykułów pszczelarskich: https://lyson.com.pl, by sprawdzić, które posłużą realizacji twoich bieżących celów.
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone