Szukaj w serwisie

Jak karmić świnie, by zwiększyć efektywność produkcji?

Wtorek, 28 czerwiec 2022 / kategoria: Nowości rynkowe

 

Dlaczego efektywne żywienie trzody chlewnej jest tak ważne dla osiągania jak najlepszych rezultatów? Odpowiednie karmienie pozwala maksymalizować produkcję, unikniesz problemów przy rozrodzie i zapewnisz sobie komfort. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć, dlaczego warto zastosować przemyślaną strategię żywienia świń i jakie może to przynieść korzyści.

Karmienie świń - najważniejszy krok do efektywnej produkcji

Każdy hodowca wie, jak dużym kosztem jest karmienie świń. Zwykle wartość ta osiąga od sześćdziesięciu do nawet siedemdziesięciu pięciu procent kosztów całej produkcji. Jednocześnie efektywność produkcji wyrażana jest jako ilość przyjętej karmy w stosunku do jednego kilograma masy ciała. Jeśli zastanawiasz się, co lubią jeść świnie, to jest to zmienne w zależności od wieku świni.

Układ pokarmowy świń dojrzewa dość wolno.Całkowicie rozwinięty przewód pokarmowy obserwujemy dopiero w wieku od pięciu do sześciu miesięcy. Taki wiek młodych świń należy uznać za wartość graniczną - wtedy powinna nastąpić zmiana składu paszy dla trzody. Karmienie świń najlepiej jest więc oprzeć na wcześniejszy podział na różne kategorie wiekowe.

Jak zwiększyć strawność paszy?

Istnieje kilka sposobów, które mogą usprawnić proces trawienia paszy. Dzięki nim karmienie świń staje się jeszcze bardziej efektywne, co obniża koszty produkcji. Do wspomnianych sposobów możemy zaliczyć gniecenie, granulowanie i śrutowanie paszy. Takie procesy pozwalają też łatwo dodać do paszy pewne składniki, które są korzystne dla zdrowia i prawidłowego przyrostu masy trzody chlewnej. Pozwala to na przyswajanie składników pokarmowych, które zazwyczaj nie są chętnie spożywane przez świnie.

Mało kto o tym wie, ale świnie posiadają też pewne upodobania co do koloru paszy, a nawet podajnika, z którego jest pobierana. Zauważono bowiem, że znacznie chętniej spożywają paszę koloru niebieskiego lub z niebieskiego karmnika. Czasem taki drobny zabieg, jak zmiana koloru karmnika, może więc przyspieszyć dobowy przyrost.

Dobry skład mieszanki = hodowla bez problemów

Istnieją dwie główne metody karmienia świń. Pierwszą jest samodzielne kompletowanie składu mieszanki paszy. Drugim rozwiązaniem, które często jest znacznie bardziej wygodne, jest wykorzystanie gotowych mieszanek uznanych producentów. W obu przypadkach warto zadbać o jak najbardziej zbilansowany skład paszy dla trzody chlewnej.

Dobra karma dla loch może pozytywnie wpłynąć między innymi na:

·        lepszą przeżywalność prosiąt

·        większą liczebność miotu lochy

Oba te parametry wpływają na efektywność produkcji i ilość prosiąt faktycznie uzyskiwanych od lochy.

Jak wzrost liczebności płodu może wpływać na problemy w hodowli

Dziś wielu hodowców trzody chlewnej chce uzyskać najliczniejsze mioty. Niestety, choć z pozoru podnosi to efektywność, może też powodować pewne problemy. Należą do nich zwiększony odsetek martwych prosiąt - zarówno w momencie porodu, jak i wśród prosiąt ssących. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie składu mieszanki przyjmowanej przez lochy.

Partnerem materiału jest Livelle

 

 


Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Kategorie:

Agro News / Imprezy krajowe / Nowości rynkowe / Imprezy zagraniczne / Konferencje
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone