Jak nawozić zboża ozime?
Aby zboża ozime wydały zadowalający plon, należy zadbać o nie, zabezpieczając rośliny w konieczne do wzrostu składniki żywieniowe.
Wiosna to czas wzrostu oraz intensywnych prac rolniczych. Wczesnowiosenne nawożenie ma znaczący wpływ na zboża ozime. Reguluje fazy wzrostu, dojrzewania, a w ostateczności plonów.
Nawozy azotowe
Stosowanie nawozów azotowych przyspiesza wzrost roślin ozimych. Azot bierze udział w procesach biochemicznych i stanowi budulec roślin. Wiosenne nawożenie nawozami azotowymi trzeba podzielić na kilka etapów. Najczęściej są to 2 -3 dawki. Zbyt niskie, niewystarczające podanie azotu roślinom będzie w efekcie skutkowało brakiem wzrostu lub jego niedostatecznym tempem. Pojawi się bardzo słabe krzewienie. Który nawóz azotowy wybrać? Na rynku rolniczym mamy do wyboru kilka wariantów. W zależności od preferencji zboża ozimego, a przede wszystkim gleby, warto rozważyć wybór pomiędzy dwoma wariantami.
Saletra
Wspomagaczem uniwersalnym dla roślin ozimych jest saletra amonowa. Jej głównym atutem jest duża zawartość azotu. Azotan amonu, bo tak inaczej nazywa się saletrę amonową, to drobne granulki. Zdarzają się saletry w kolorze białym, kremowym lub bladoróżowym. Kulki saletrowe powleczone są powłoką zabezpieczającą przed nadmiernym zbrylaniem się. Przechowując saletrę amonową, należy pamiętać o zapewnieniu jej miejsca suchego, chłodnego i dobrze wentylowanego. Wpływ saletry na zboża ozime jest znaczący. Dość szybko przenika do gleby. Przyspiesza wzrost roślin ozimych. Jej działanie uzależnione jest od wody i opadów atmosferycznych, ponieważ doskonale się rozpuszcza. Oprócz napędzania wzrostowego zbóż ozimych saletra regeneruje rośliny i zwiększa ich odporność. Ciekawym rozwiązaniem jest wzbogacenie saletry amonowej w magnez oraz kondensacja azotu amonowego z azotem azotanowym, choćby w tym przykładzie: https://agrochest.pl/oferta-agrochest/pulan/. Takie zestawienie podnosi efektywność nawożenia roślin ozimych.
Saletrzak
Saletrzaki są rodzajem nawozu mineralnego. W ich skład wchodzi azotan amonu oraz mielony wapień. W niektórych wapień wzmocniono działaniem dolomitu. Jest to nawóz uniwersalny, nadający się do wszystkich roślin, począwszy od zbóż ozimych, po ozdobne rośliny ogrodowe. Doskonale sprawdza się we wszystkich typach gleb, nawet kwaśnych. Zdecydowanie saletrzak przyspiesza wzrost roślin po zimowej stagnacji. Wpływa na ich szybki wzrost. Sporym atutem jest to, że nie wymywa się szybko z gleby. Rośliny pobierają go powoli. Zboża ozime dzięki nawożeniu saletrzakiem dobrze się ukorzeniają. Mają również ułatwione pobieranie fosforu. Szybki wzrost wiosenny ma wpływ na obfitość późniejszych plonów. Saletrzak ma postać malutkich granulek. Ponieważ jest to produkt higroskopijny, należy mu zapewnić przechowywanie w suchych i chłodnych pomieszczeniach, z dala od światła słonecznego.
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone