Szukaj w serwisie

Jak sprawdzić zdolność kiełkowania nasion? Instrukcja krok po kroku

Wtorek, 17 marzec 2020 / kategoria: Imprezy krajowe
obrazek aktualności
Jak sprawdzić zdolność kiełkowania nasion? Instrukcja krok po kroku

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, zbliża się czas zakupu materiału siewnego. Dobór odpowiednich nasion jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych, dlatego warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Jeżeli decydujesz się na zakup certyfikowanego materiału siewnego - jego jakość nie powinna budzić w Tobie zastrzeżeń. Jeśli natomiast korzystasz z materiału wyprodukowanego we własnym zakresie lub zakupionego od innego rolnika - warto upewnić się co do jego wartości użytkowej i sprawdzić nasiona pod kątem zdolności kiełkowania. Jak zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Krok 1. Stwórz kiełkownik

By samodzielnie sprawdzić nasiona pod kątem zdolności kiełkowania należy przygotować szalkę Petriego (plastikową lub szklaną podstawkę), pęsetę, kilka kawałków ligniny, bibuły lub chusteczek higienicznych. Chusteczki zwilż wodą i wyłóż nimi podstawkę. W ten prosty sposób stworzysz kiełkownik.

Krok 2. Wyłóż nasiona

Za pomocą pęsety ułóż 100 ziarniaków na przygotowanym wcześniej kiełkowniku (najlepiej utwórz 10 rzędów po 10 ziarniaków). Przykryj ziarniaki zwilżonym kawałkiem chusteczki i wstaw naczynie do pomieszczenia o temperaturze 20-27°C.

Krok 3. Regularnie nawadniaj

Odczekaj odpowiednią ilość czasu - uwarunkowaną gatunkiem rośliny, której nasiona poddajesz próbie (zazwyczaj jest to od 10 do 28 dni). Pamiętaj, by co jakiś czas zwilżać chusteczki w kiełkowniku wodą, np. za pomocą spryskiwacza. Nasiona muszą mieć również dostęp do tlenu.

Krok 4. Podlicz siewki

Po upływie wymaganego czasu - możesz przystąpić do liczenia siewek (siewki zdeformowane
i słabo wykształcone potraktuj jako na równi w tymi, które nie wykiełkowały wcale).

  • Zdolność kiełkowania określa się wedle prostego wzoru:
  • zdolność kiełkowania = (liczba nasion, które wykiełkowały/ogólna liczba nasion) x 100%


Jeśli obliczony przez Ciebie wynik wynosi co najmniej 90% - materiał siewny poddany próbie nadaje się do wysiewu. Pamiętaj, że próbę warto powtórzyć kilkakrotnie, a uzyskane wartości uśrednić. W ten sposób zyskamy wiarygodne dane dotyczące zdolności kiełkowania nasion.

Zmniejszona lub utracona wartość użytkowa nasion jest wynikiem przede wszystkim przekroczonej daty ich ważności oraz niekorzystnych warunków przechowywania (nadmierna utrata wody prowadzi do wyschnięcia zarodków i przesuszenia nasion, natomiast zbyt wysoka temperatura - może doprowadzić do ich przedwczesnego kiełkowania).

Pamiętaj, że wysiew nasion o niskiej zdolności kiełkowania najczęściej okazuje się zupełnie nieopłacalny. Siewki, którym uda się wzejść w odpowiednim terminie - mogą mieć obniżoną odporność, co będzie się wiązało ze zwiększeniem nakładów na środki ochrony roślin i nawozy. Dlatego zanim zaryzykujesz wysiew niesprawdzonych nasion - upewnij się co do czystości i wartości użytkowej zakupionego materiału siewnego.

 


Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Kategorie:

Agro News / Imprezy krajowe / Nowości rynkowe / Imprezy zagraniczne / Konferencje
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone