Na czym polega restrukturyzacja kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych produktów w ofercie banków. Wiele osób w różnym momencie życia dochodzi do wniosku, że potrzebuje pokaźnego finansowania na konkretny cel, co pozwoli na realizację założeń w wyznaczonym czasie. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że niezwykle istotna jest bieżąca spłata ustalonych rat. Co w przypadku, gdy tymczasowo nie możemy sobie na to pozwolić? Z odpowiedzią przychodzi tzw. restrukturyzacja kredytu.
Czym jest restrukturyzacja kredytu?
Restrukturyzacja kredytu to nic innego, jak zmiana warunków umowy kredytowej, do której dochodzi na wniosek kredytobiorcy. Nie jest zatem prawdą, że z chwili podpisania umowy nie możemy już w żaden sposób wpłynąć na jej treść ani postarać się o rozwiązanie, które miałoby nam pomóc w spłacie długu.
To, jak wygląda restrukturyzacja kredytu, może przebiegać w różny sposób – jest to w dużej mierze zależne od konkretnego banku i tego, co uda nam się z nim ustalić. Zwykle jest to np. wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości rat. Istnieje także szansa na tymczasowym zawieszeniu płatności, np. na okres kilku miesięcy. Żeby rzeczywiście do tego doszło, kredytobiorca musi wykazać, że aktualnie nie jest w stanie dotrzymać warunków uzgodnionych wcześniej w umowie. Problemy finansowe tego typu mogą wynikać chociażby z utraty pracy, co automatycznie uniemożliwia nam spłatę rat na czas.
Decydując się na restrukturyzację kredytu, musimy pamiętać o tym, że chociaż to działanie może nam pomóc, to jednak pociąga ono za sobą dodatkowe koszty. Mowa tutaj o większych odsetkach, poprzez które bank będzie rekompensował sobie pozytywną odpowiedź na złożony przez nas wniosek i wynikający z niego dłuższy okres spłaty czy też jej okresowe zawieszenie.
Jak postarać się o restrukturyzację kredytu?
Warto wiedzieć, że z restrukturyzacją kredytu absolutnie nie należy zwlekać. Jeśli w danym momencie nasz domowy budżet zostanie zachwiany przez kłopoty z zatrudnieniem lub innymi problemami, powinniśmy złożyć wniosek jak najszybciej, ponieważ w ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo, że bank wyda decyzję na naszą korzyść. Przykładowo, jeśli złożymy wniosek dopiero wtedy, gdy już rozpocznie się postępowanie windykacyjne mające za zadanie ściągnąć z nas dług, w większości przypadków spotkamy się z odpowiedzią odmowną, w związku z czym trudno będzie nam się wydostać z tarapatów finansowych. Należy też wspomnieć o tym, że doprowadzenie do takiej sytuacji może naruszyć naszą do tej pory nienaganną historię kredytową i utrudnić otrzymanie kolejnej pożyczki w przyszłości.
Żeby bank mógł rozpatrzyć restrukturyzację kredytu, należy złożyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz stosowny wniosek (wykaz powinien być dostępny na stronie internetowej placówki). We wniosku należy umieścić wszystkie wymagane dane osobowe, przedstawić powód, dla którego staramy się o restrukturyzację kredytu i wskazać, jaka forma pomocy w tym zakresie jest przez nas oczekiwana. Oprócz tego trzeba dołączyć prognozę tego, w jakim czasie nasza sytuacja finansowa się poprawi, czym wykażemy, że kłopoty są tymczasowe i uda nam się spłacić całość zaciągniętej kwoty.
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone