Sklep z nasionami – wybierz sprawdzony materiał siewny
Nasiona mogą być różne i mogą też pełnić inne role. Jednak ich cel zawsze jest jeden – mają wyrosnąć. Dobrze dobrana roślina oraz właściwy proces nawożenia, podlewania i ogólnego dbania o ziarno może przynieść wyłącznie pozytywne efekty. Warto nie zapominać o glebie, która również musi mieć jak najlepsze właściwości.
Kukurydza
Nasiona kukurydzy mają dwa różne przeznaczenia. Docelowym efektem może być roślina, która zostanie przekazana do ścięcia na kiszonkę lub na ziarno.
Odmiana tego zboża na ziarno musi posiadać pewne cechy. Przede wszystkim nasiona powinny charakteryzować się odpowiednią wczesnością kiełkowania, odpornością na różne choroby czy patogeny, ale także równie wysoką wartością plonowana, by rolnik mógł zebrać jak najlepsze ziarno. Dodatkowo warto by dana odmiana kukurydzy była odporna na ekstremalnie niską, jak i wysoką temperaturę. Jeśli wybór pada na kukurydzę na ziarno, to najlepsza z nich powinna zapewnić odpowiednią wysokość plonu.
Właściwie przygotowana kiszonka z kukurydzy to gwarancja pokarmu dla zwierząt hodowlanych nawet przez cały rok, niezależnie od sezonu czy warunków pogodowych. Ponadto jej właściwości wspierają proces trawienia przez bydło, co przekłada się na zwiększenie wydajności, ale i jakości produkowanego mleka i mięsa.
Kukurydza na kiszonkę powinna więc przede wszystkim odznaczać się dużym udziałem suchej masy w całym plonie – zwiększona ilość kolb, ziarno szkliste, wysoka strawność liści i łodyg oraz parametr stay green. Istotny jest także wybór nasiona wczesno lub późno dochodzącego. Należy uwzględnić w tej decyzji kwestię regionu i pogody, jaka przypada na dany sezon.
Nasiona miododajne
Te rośliny to nie tylko pięknie wyglądające i pachnące kwiaty, to przede wszystkim sposób na pomoc pszczołom. Uprawa ta powoduje przyciągnięcie pszczół, które zbierają w ten sposób spore ilości pyłku, nektaru i spadzi, z których powstaje przecież miód. To właśnie dzięki takim hodowlom owady te mogą poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach.
Miododajne, wspaniale kwitnące kwiaty to gwarancja pięknego krajobrazu. Roślinami takimi mogą być drzewa takie jak: jabłoń, grusza, śliwa, ale także bardziej kolorowe i znane rośliny jak: facelia, wrzosowiec czy mniszek lekarski.
Rzepak
Każdy wie, jak wygląda ta roślina. Pięknie kwitnący na żółto i dający specyficzny zapach kwiatu nie można z niczym pomylić. Prócz produkcji oleju, rzepak ma również inne zastosowanie. Wszystko zależy od jego odmiany.
Rzepak jest szczególnie wrażliwy na jakość gleby. Dlatego przyjmuje się zasadę, ze powinien rosnąć na tej, która posiada klasę od I do V. Warto również zadbać o glebę, która musi być bogata w składniki mineralne, ale nie może być zakwaszona.
Dodatkowo należy wybrać odpowiedni termin siewu, a ten zależy od temperatury. Nie ma ustalonej daty wysiania nasion. Głównym narzędziem jest obserwacja pogody oraz wprawny sposób siania, tak by ziarno nie było za blisko siebie. Trzeba uwzględnić masę nasion, a nie ich ilość.
Nasiona i rośliny poplonowe
Poplony odrywają bardzo ważną rolę dla gleby, a więc dla całej kwestii zarządzania zbiorami. To właśnie rozsiania takich materiałów wpływa na materię organiczną gleby, właściwie to ją tworzy.
Żyzność ziemi w momencie posiania drastycznie się zwiększa. Tak samo ilość azotu. Dodatkowo rośliny poplonowe magazynują pierwiastki i minerały pobrane przez pozostałą florę w okresie lata i jesieni, a co za tym idzie, nie skażą one wód gruntowych, bo nie zostaną wypłukane na przykład przez opady atmosferyczne czy powodzie.
Nasionami roślin poplonowych są zazwyczaj te, które odznaczają się szybkim wzrostem i obfitym plonem, głównie te, które są przeznaczone na karmę dla zwierząt. Dzięki takiej uprawie można zaoszczędzić pieniądze, ale i zwiększyć wartość gleby na polach. Poplon poprawią jej jakość biologiczną. Najczęściej stosuje się: bobik, facelię błękitną, gorczycę albo groch.
Odpowiednia mieszanka poplonowa dostarcza dużą ilość plonów z masy suchej, jak i zielonej, a ponadto jest bogatym źródłem pokarmowym dla bydła czy innych zwierząt hodowlanych. Pozostawia także korzenie, co również jest materiałem wzmacniającym wartość gleby.
Rozsiewając takie nasiona, można wybrać różne drogi: zwierzęta mogą być wypuszczane na pastwiska, ale można także kosić roślinność, co poprawi strukturę ziemi oraz jej filtrację poprzez obecność opadów.
Właściwy skład takiej mieszanki skutecznie zwiększy jakość próchnicy zawartej w glebie, ale także sprawi, że ta będzie bogatsza w azot poprzez wiązanie atmosferyczne.
Co najlepsze, mieszanka pozwoli na uzyskanie możliwie najlepszych plonów w stosunkowo krótkim czasie, ponieważ szybki przyrost pozwoli na jej koszenie, zimowanie, a następnie kolejny zbiór. Ponadto na wiosnę na tym areale ziemi może zostać posadzona kukurydza, na glebie bogatej już we wszelkie potrzebne związki.
Sprawdzony sklep z nasionami znajdziesz tutaj: Polskieziarno.pl
Autor: Rafał
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone