Szukaj w serwisie

Wiosenne przygotowania do sezonu rolniczego

Piątek, 06 marzec 2020 / kategoria: Imprezy krajowe
obrazek aktualności
Wiosenne przygotowania do sezonu rolniczego

Sezon rolniczy zaczyna się dużo wcześniej, zanim pierwsze pola uprawne zazielenią się nowalijkami i innymi roślinami. Warto już teraz kompleksowo przygotować się do sezonu rolniczego i zadbać o stan maszyn oraz przygotować plan upraw.

Przegląd stanu maszyn i konieczne naprawy

Zanim pogoda zacznie sprzyjać wyjazdom w pole, wolny czas najlepiej poświęcić na przeprowadzenie dokładnego przeglądu maszyn i urządzeń rolniczych. Jeśli maszyny nie były odpowiednio wyczyszczone i naoliwione jesienią, trzeba to zrobić teraz. W pierwszej kolejności naprawiamy wszelkie usterki - wymieniamy pasy i wały transmisyjne, wyeksploatowane części hydrauliki i elektryki.

Everun Polska - ładowarki kołowe

Everun Polska - ładowarki kołowe

W drugiej kolejności należy przetestować sprzęt po naprawie i zająć się drobną konserwacją maszyn oraz urządzeń. Konieczna jest wymiana lub uzupełnienie płynów eksploatacyjnych i sprawdzenie szczelności układów. Warto przetestować również sprawność akumulatorów, stan opon oraz poziom ciśnienia w oponach, a także poprawne działanie wszystkich systemów i wykonać ewentualne poprawki „kosmetyczne" - usunąć rdzę i pomalować elementy.

Plan siewów i nasadzeń

Po zakończeniu prac czysto technicznych przychodzi czas, by zastanowić się nad planem upraw w nadchodzącym sezonie. W jednym przypadku gospodarstwo zajmuje się hodowlą zwierząt i uprawą roślin przeznaczonych na paszę, więc plan będzie w zasadzie podobny do tego z poprzednich lat. W innym przypadku natomiast gospodarstwo specjalizuje się w uprawie warzyw lub ziół, więc musi szczególnie dokładnie podejść do zaplanowania poszczególnych zasiewów i nasadzeń. Podczas sporządzania planu upraw warto wspomagać się rozmieszczeniem roślin na polach w poprzednich latach, co pozwala lepiej ustalić właściwy płodozmian i zmniejszyć ryzyko wyjałowienia ziemi, chorób i obniżenia plonów.

Na tym etapie należy też zaplanować z góry termin nawożenia gruntów nawozami organicznymi (obornikiem) i mineralnymi, zapoznać się z aktualną ofertą oraz cenami nawozów i określić dawki wymagane na poszczególnych gruntach i dla konkretnych roślin. W przypadku planowania nasadzeń w tunelach foliowych na tym etapie należy już pomyśleć o budowie konstrukcji lub wykonaniu ewentualnych prac konserwacyjnych w istniejących tunelach.

Zakup nasion do siewu i cebul do sadzenia

Koniec lutego lub początek marca to najlepszy termin, by wybrać się do centrali nasiennej i zaopatrzyć w kwalifikowane nasiona. W profesjonalnych centralach nasiennych rolnicy mogą liczyć na wsparcie specjalistów i tym samym pomoc w doborze odpowiedniego materiału siewnego o parametrach pozwalających na wyliczenie optymalnego wysiewu. Etap wyboru nasion i cebul (np. cebuli lub czosnku jarego) będzie kluczowy dla powodzenia uprawy. W tym miejscu należy też pamiętać, by nie oszczędzać zbytnio na materiale uprawnym, dlatego, że tylko ten kwalifikowany i spełniający wysokie normy jakościowe cechuje się właściwą kiełkowalnością, a w późniejszym czasie gwarantuje odpowiednią plenność roślin. Dla zmaksymalizowania wschodów warto wybrać nasiona zaprawiane - dostępne również w wersji z zaprawami ekologicznymi.

Przygotowanie rozsady warzyw

Gospodarstwa zajmujące się uprawą warzyw zaczynają produkcję niektórych rozsad już w styczniu, ale część warzyw wymaga wysiania na koniec lutego, w marcu, a nawet w kwietniu i w maju.

  • Styczeń i luty to dobre terminy na wysiew rozsady selera korzeniowego i naciowego oraz pora.
  • W lutym wysiewa się między innymi cebulę, wczesne odmiany kapusty, kalarepy, brokuła i kalafiora.

Dokładny termin rozpoczęcia przygotowania rozsady jest zależny od warunków uprawowych. W przypadku dysponowania ogrzewanymi i dodatkowo doświetlanymi szklarniami/tunelami rozsadę można zacząć produkować już w styczniu. W tunelach nieogrzewanych nasiona na rozsadę wysiewa się od lutego.

Przed wysiewem należy się zaopatrzyć w dobrej jakości ziemię do rozsad i pikowania - np. odkwaszony substrat torfowy i wymieszać go z piaskiem oraz perlitem, a dla uzyskania jeszcze lepszej jakości dodać substrat kokosowy.

Ważne: Ziemia przed wysiewem powinna być koniecznie ogrzana w celu przyspieszenia i wyrównania wschodów.

Nawożenie gruntów uprawnych

Nawożenie ozimin i użytków zielonych nawozami azotowymi można rozpocząć już od 15 lutego. Nawozy azotowe mineralne oraz naturalne płynne nawozy (gnojowica) mogą być stosowane dopiero od 1 marca zarówno na uprawach trwałych, jak i na gruntach ornych. Terminy te zostały przyjęte w Rozporządzeniu Rady Ministrów Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganiu dalszemu zanieczyszczaniu z dnia 12 lutego 2020 roku.


Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Kategorie:

Agro News / Imprezy krajowe / Nowości rynkowe / Imprezy zagraniczne / Konferencje
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone