Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse / Uprawa / Hodowla / Usługi / Maszyny / Agrobudownictwo

Wysuszona polisa

Poniedziałek, 05 październik 2009 / kategoria: Finanse / autor: Witold Katner

W przyszłym roku wzrosną niektóre ubezpieczenia upraw dotowanych przez państwo. Podwyżki będą dotyczyć polis od klęski suszy na terenach gdzie jest kiepska jakość gleb, a tym samym skutki tego kataklizmu najbardziej odczuwalne. Łączna kwota ubezpieczeń przekroczyła już 3 miliardy 450 milionów złotych.

System ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich jest powszechny i obowiązkowy. Ale tylko teoretycznie.

Wiktor Szmulewicz - prezes KRiR: zakłady ubezpieczeń często preferują ubezpieczenia takie, które zdarzają się w regionach o małym ryzyku, lub rośliny o małym stopniu ryzyka.

Do tej pory zakłady ubezpieczeń niechętnie sprzedawały takie polisy, bo dotacja państwa jest uzależniona od maksymalnej stawki taryfowej.

Przy ubezpieczeniu zbóż, rzepaku jarego, ziemniaków i buraków cukrowych nie mogła ona przekroczyć 3,5% sumy ubezpieczenia i 5% w przypadku rzepaku ozimego, warzyw, chmielu, tytoniu i drzewek owocowych.

Dla firm ubezpieczeniowych takie stawki są za niskie, aby opłacało się sprzedać polisy szczególnie na terenach o kiepskiej jakości gleb.

Ryzyko wystąpienia szkody spowodowanej suszą jest tu bowiem bardzo wysokie. Rząd zaproponował więc nowelizację ustawy, która przewiduje, że stawki taryfowe wzrosną nawet do 12%. Ale to nie jedyne zmiany.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: mamy przygotować nowe założenia w kierunku zwiększenie reasekuracji państwa.

W pierwszym półroczu 2009 roku rolnicy wykupili 91 tysięcy polis z dopłatą państwa. Łączna kwota ubezpieczeń przekroczyła 3 miliardy 450 milionów złotych. Ochroną objętych jest już 1,5 miliona hektarów gruntów uprawnych.

Źródło: Redakcja Rolna TVP
Autor: Witold Katner
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Brak komentarzy
Szukaj:

 

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone