Szukaj w serwisie

XVIII Targi Rolne AGROTECHNIKA 2010 w Bratoszewicach

Piątek, 30 kwiecień 2010 / kategoria: Imprezy krajowe

W Bratoszewicach zapanowała codzienna cisza i spokój. Odjechały piękne nowoczesne maszyny, wrócili do macierzystych zakładów przedstawiciele firm produkujących na rzecz rolnictwa czyli...

firm paszowych, nawozowych, produkujących nowoczesny sprzęt do wyposażenia budynków gospodarczych i mieszkalnych, wentylacji, kotłów do taniego ekologicznego ogrzewania, kolektorów słonecznych i innych. Właściciele firm szkółkarskich, hodowcy sadzonek, nasion, cebul zawieźli do domu puste skrzynie.

Ten spokój jest pozorny, bo teraz przyszedł czas na finalizowanie umów zawartych podczas targów, czas na odbycie ważnych biznesowych spotkań i rozmów, czas na dopracowanie ustnie zaciągniętych podczas targów zobowiązań.

Dwa słoneczne kwietniowe dni - 24 i 25 kwietnia - pełne były wrzawy, radości, kolorów. Podczas XVIII Targów Rolnych AGROTECHNIKA 2010 Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach gościł 170 firm z województwa łódzkiego i całego kraju. Targi zwiedziło około 15-20 tysięcy osób.


Tegoroczną edycję targów patronatem objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak i wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Opiekę medialną sprawowały: TVP Łódź, Polskie Radio Łódź, Radio Victoria, „Polska The Times Dziennik Łódzki", tygodniki „Twój Kurier Regionalny" i „Polska Wieś.

Podczas uroczystego otwarcia targów Barbara Günther, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, organizatora targów, mówiła między innymi: - AGROTECHNIKA to przede wszystkim promocja nowoczesnej myśli technicznej w postaci wspaniałych maszyn i urządzeń rolniczych. Gościmy też przedstawicieli zakładów produkujących na rzecz rolnictwa (...) Z całego kraju przybyli do Bratoszewic sadownicy i ogrodnicy z bogatą ofertą drzew, sadzonek, materiału szkółkarskiego, krzewów, kwiatów, nasion, a także sprzętu ułatwiającego prace w sadach i ogrodach. Serdecznie Państwa zapraszam do uczestnictwa w panelu dyskusyjno-szkoleniowym (...) W tym roku mamy dla Państwa ofertę szczególną - zapraszam Państwa do pawilonów numer 4 i 9, a także przed scenę na spotkanie z szeroko rozumianym folklorem, tradycją i rzemiosłem.

Dyrektor Günther powitała uczestników targów i zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Krystyna Ozga, wicewojewoda łódzki; przedstawiciel marszałka województwa łódzkiego Stanisław Fontański, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska; Zbigniew Stasiak, dyrektor Agencji Rynku Rolnego OT/Łódź; Cezariusz Grabowicz, z-ca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa OR Łódź; Wojciech Petera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Izb Rolniczych, redaktor naczelny tygodnika „Polska Wieś"; Szczepan Staszewski, z-ca dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR Łódź; Robert Durka, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Aleksandrowie Łódzkim; Edward Pawlik, dyrektor Rolniczego Zakładu Doświadczalnego SGGW Warszawa w Żelaznej; Bożena Motylińska, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Stryków; ksiądz Mateusz Cieplucha, proboszcz parafii w Bratoszewicach; Andrzej Świderski, Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi.

XVIII Targi Rolne AGROTECHNIKA 2010 uroczyście otworzyli: wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga i dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Stanisław Fontański.

- Bardzo serdecznie witam wszystkich przybyłych do Bratoszewic. Są tu firmy z województwa łódzkiego, są firmy z całej Polski. Ziemia łódzka jest gościnna i każdy będzie tu serdecznie powitany. Cieszę się, że spotkacie się Państwo z artystami, którzy prezentują całe bogactwo folkloru ziemi łódzkiej. Życzę państwu udanych kontaktów i kontraktów, miłych chwil, bogatych wrażeń . Życzę, by spełniły się państwa oczekiwania związane z AGROTECHNIKĄ 2010" - mówiła między innymi Krystyna Ozga.

Dyrektor Stanisław Fontański podkreślił znaczenie kwietniowych targów w Bratoszewicach dla rozwoju rolnictwa w województwie łódzkim, zaapelował też do rolników, hodowców i mieszkańców wsi o korzystanie z ogromnych możliwości doradczych specjalistów łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Targowa niedziela rozpoczęła się mszą św. w intencji uczestników targów w miejscowym kościele. Tłumy zwiedzających widać było praktycznie przy każdym targowym stoisku. Przedstawiciele firm dwoili się i troili, by jak najlepiej i najpełniej pokazać ofertę swojej firmy. Nie mniej targowych gości gromadziło się przed sceną, gdzie królował folklor, występowały też dziecięce zespoły wokalne i taneczne.

Barbara Günther, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach życząc wszystkim miłych wrażeń powitała zaproszonych gości, między innymi: Włodzimierz Fisiaka, marszałka województwa łódzkiego z małżonką; Stanisława Fontańskego, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w Łodzi; Jerzego Olejniczaka, radnego sejmiku województwa łódzkiego i jednocześnie dyrektora Agromy Kutno; Elżbietę Kusideł, przedstawicielkę wojewody łódzkiego; Andrzeja Górczyńskiego, prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego; Stanisława Zawilskiego, dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; Roberta Durkę, kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Aleksandrowie Łódzkim; Jacka Michalaka, wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej w Łodzi; Andrzeja Jankowskiego, burmistrza Miasta i Gminy Stryków, Janusza Grodzkiego, zastępcę dyrektora Okręgowego Inspektora Pracy, Cezarego Dzierżka, zastępcę prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Włodzimierza Małeckiego, zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy; Marka Jóźwiaka, wójta Gminy Głowno; Janusza Grodzkiego, zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi.

Marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak witając przybyłych do Bratoszewic wystawców i zwiedzających podkreślił, że mimo iż był to dla Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach rok trudny, rok ważnych zmian administracyjnych nie odbiło się to ujemnie ani na organizacji, ani na jakości pracy specjalistów. XVIII Targi Rolne AGROTECHNIKA zostały zorganizowane na najwyższym poziomie. Podkreślił też, że rosnąca z roku na rok liczba zarówno wystawców, jak i zwiedzających świadczy o tym, że targi te są dla mieszkańców województwa łódzkiego ważne i należy je organizować. Jest to czas na prezentację osiągnięć we wszystkich sferach rolnictwa, jest to też czas, by podziękować najlepszym.

Marszałek wręczył czworgu wyróżniającym się rolnikom województwa łódzkiego odznakę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa". Odznakę otrzymali:

Krzysztof Koza - ze wsi Przemysłów, gm. Chąśno, pow. łowicki - specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (roczna sprzedaż tuczników to 2500 sztuk); 80% gruntów rolnych obsiewa zbożami, na pozostałych uprawia kukurydzę; jest członkiem Związku Hodowców Trzody Chlewnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Przemysłowie.

Małgorzata Pietrzak ze wsi Wola Mikorska, gm. Bełchatów, pow. bełchatowski - specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego; krowy są pod kontrolą użytkowości mlecznej, osiągają wydajność około 7 tysięcy kg mleka; gospodarstwo jest dobrze wyposażone w park maszynowy do produkcji kukurydzy i zbioru sianokiszonki.

Janusz Staszewski - prowadzi duże gospodarstwo we wsi Trzaskowice, gm. Bielawy, pow. Łowicki - specjalizuje się w produkcji mleka osiągając wyniki ponad 7 tysięcy kg od krowy rocznie; w gospodarstwie uprawiane są głównie kukurydza i zboża, a także lucerna.

Zygmunt Klimek ze wsi Wola Wysoka, gm. Skierniewice, pow. Skierniewicki - specjalizuje się w chowie bydła mlecznego; średnia wydajność mleka w stadzie - 8 tysięcy kg/szt.; obora jest objęta kontrolą użytkowości mlecznej; wymienionej produkcji podporządkowana jest produkcja roślinna: kukurydza, lucerna, zboża.

Tradycyjnie podczas AGROTECHNIKI wybrana została Maszyna Targów AGROTECHNIKA 2010 w dwóch kategoriach: maszyny rolnicze i urządzenia techniczne. Po wnikliwej analizie komisja konkursowa przyznała:

w kategorii maszyny rolnicze:

I miejsce dla ładowarki przegubowej P510 - producent PICHON (Francja) - prezentowanej przez AGROMARKET Jaryszki Sp. j. Oddział Kutno

Ładowarka ta jest maszyną wielofunkcyjną o dużym spektrum zastosowania; jej podstawową zaletą jest możliwość współpracy z szeroką gamą narzędzi, takich jak: widły do palet, widły do bel, zgarniacz obornika, łyżka wielofunkcyjna - 4 w 1, chwytak do bel, ścielarka słomy, kosz do zadawania kiszonki, wycinarka oraz zamiatarka; dzięki małym gabarytom oraz układzie kierowniczym opartym na systemie przegubowym ma możliwość pracy w pomieszczeniach niskich i wąskich; ładowarka jest w stanie podnieść masę do 1740 kg.

II miejsce dla prasy zwijającej zmiennokomorowej DF 1,9 zd
- producent UNIA-FAMAROL w Słupsku - prezentowanej przez PPHU FARMASZ Stare Koluszki.

III miejsce dla ciągnika rolniczego CRYSTAL ORION 13 - producent CRYSTAL TRAKTOR Sp. z o.o. Sieradz - prezentowanego przez firmę CRYSTAL TRAKTOR Sp. z o.o. Sieradz.

w kategorii urządzenia techniczne:

I miejsce dla linii do produkcji soków naturalnych metodą tłoczenia, z pasteryzacją i nalewaniem - producent KREUZMAYR GMBH Austria - prezentowanej przez DAR OGRODU Dariusz Jezierski Brudzew.

Jest to nowoczesna linia do produkcji soku z zachowaniem jego wszystkich właściwości zdrowotnych; pozwala na przetwarzanie owoców i warzyw (jabłek, gruszek, pigwy, marchwi, buraków, wiśni, śliwek i innych) na soki we własnym gospodarstwie; może być ona dopasowana wydajnościowo i cenowo do potrzeb gospodarstwa; zaletą linii jest fakt, iż pozwala na produkcję soków bez dodatku wody, cukru i konserwantów.

II miejsce dla mlekomierza EASY-FLOW - producent LEMMER FULLWOOD Niemcy - prezentowanego przez PHU ROLMACH Paweł Drożdżal.

Superurządzenie służące do pomiaru ilości udojonego mleka od krowy; pomiar na bieżąco podczas wejścia krowy na halę udojową spodziewanej ilości mleka, pomiar przewodności mleka, co jest najważniejsze, pełna kontrola zdrowotności wymienia.

III miejsce dla kotła MiniBio - producent KOSTRZEWA Sp. j.
- prezentowanego przez ECOA z siedzibą w Łodzi.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w swoim konkursie na „Najbezpieczniejszą maszynę XVIII Targów Rolnych Agrotechnika 2010" wyróżniła wystawcę - firmę Agroma Kutno za rozsiewacz nawozów Amozone ZA-M 1001 - maszyna wyposażona jest w elementy zabezpieczające przed wypadkiem; ma właściwe, trwałe oznakowanie obowiązkowych zachowań użytkowników (piktogramy i napisy ostrzegawcze na maszynie); maszyna przeznaczona jest dla małych i średnich gospodarstw.

Bardzo interesującym uzupełniającym elementem programu AGROTECHNIKI był panel dyskusyjno-szkoleniowy, na który składało się pięć zagadnień:

Wpływ zmian klimatycznych na ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami - mgr inż. Ewa Szewczyk, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach

Eksport roślin i produktów roślinnych do Federacji Rosyjskiej w świetle wymagań dotyczących bezpieczeństwa żywności - mgr Marzena Brzozowska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi

Usprawnienia obiegu pierwiastków biogennych na terenie gospodarstwa rolnego - dr Jacek Michalak, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Łodzi

Budownictwo ekologiczne - wykorzystanie bali ze słomy i gliny - inż. Jarosław Karolewski, architekt, mgr Janusz Świderski Stowarzyszenie Biobudownictwa

Zagrożenia wypadkowe w rolnictwie - mgr inż. Janusz Krupa, starszy inspektor specjalista, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi Oddział Piotrków Trybunalski.

- Zainteresowanie było bardzo duże. Bardzo lubię, jak takim spotkaniom o charakterze biznesowym towarzyszą tego typu atrakcje, czyli wykłady, dyskusje. Bardzo ciekawa prezentacja. Ta prezentacja pochodziła z województwa lubelskiego i powstała na bazie doświadczeń tamtejszych rolników i firm. Myślę, że technologia ta jest do przeszczepienia na grunt województwa łódzkiego - powiedziała po wysłuchaniu wykładu na temat wykorzystania bali ze słomy i gliny w budownictwie ekologicznym Elżbieta Hibner, wicemarszałek województwa Łódzkiego.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się też „Weekend z folklorem". Mężczyźni próbowali swych sił przy młocie kowalskim, współczesne białogłowy siadały przy warsztacie tkackim czy kole garncarskim, dzieciaki wyczarowywały kwiaty z bibuły, malowały portrety i pejzaże na szkle. A wszystko to pod okiem wspaniałych artystów i rzemieślników ludowych z naszego województwa. Kobiety z Lokalnych Grup Działania częstowały przepysznymi tradycyjnymi wypiekami.

- Do Bratoszewic przyjeżdżam od kilkunastu lat. Obserwuję, że targi cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dowiedziałem się, że mamy więcej wystawców niż w roku ubiegłym, więc impreza jest potrzebna. AGROTECHNIKA to promocja rolnicza regionu łódzkiego, ale jest też okazją do biznesowych rozwiązań, do realizowania różnych zamierzeń gospodarczych. Jest tu też czas do podziękowania rolnikom za ich trud i wyróżniania najlepszych. Warto pokazać ich dokonania, ale warto również wystawiać sprzęt, najlepsze i najbezpieczniejsze maszyny, najlepsze rozwiązania techniczne i technologiczne. Wszystkie te elementy są ważne w tym rolniczym biznesie. Nie należy zapominać też o lokalnym folklorze związanym z kulturą ludową, kulturą regionu łódzkiego, który tu w Bratoszewicach jest pięknie pokazywany. Cieszy mnie bardzo, że impreza ta ma takie bogactwo różnych propozycji dla wszystkich, którzy coraz liczniej chcą do Bratoszewic przyjeżdżać - powiedział na zakończenie targów marszałek Włodzimierz Fisiak.


Autor: Grażyna Bożyk, Andrzej Lis
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Kategorie:

Agro News / Imprezy krajowe / Nowości rynkowe / Imprezy zagraniczne / Konferencje
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone